1 – Zbiornik wody deszczowej, 2 – Zbiornik wody szarej, 3 – Pompa, 4 – Stacja membran, 5 – Pływające kształtki, 6 – Filtr PURAIN, 7 – Naczynie 1l i trójnik, 8 – Sterownik, 9 – Dmuchawa, 10 – Zestaw napełniający ECO,
11 – Filtr OPTI, 12 – Filtr 240 1″

Krótki opis instalacji:

W podanym komplecie wykorzystujemy technologię oczyszczania wody szarej podobnie jak w zestawie powyżej, z tą różnicą że zbiornik wody oczyszczonej zastępujemy zbiornikiem na wodę deszczową. W ten oto sposób, oczyszczona woda trafia do komory z deszczówką gdzie dalej przez system filtrów dystrybuowana jest na obiekt. Do tego celu również możemy wykorzystać centralę wody deszczowej, układ wówczas wygląda porównywalnie do zestawu domowo-ogrodowego który w podanym przypadku jest dodatkowo zasilany wodą oczyszczoną z wody szarej.
Zabieg wykorzystania dwóch źródeł odnawialnych surowca jakim jest woda czyni nasz dom w pełni oszczędnym.

Opis poszczególnych elementów instalacji

 

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

 

Filtr wstępny uniemożliwia przedostanie się większym cząstkom stałym do zbiornika, również pełni funkcję skimmera zbierającego pianę unoszącą się na powierzchni oraz zabezpieczenia kanału odpływowego przed dostępem gryzoni do komory bioreaktora.

 

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

Pływające kształtki

Duża powierzchnia czynna kształtek pływających w zbiorniku pozwala na rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład zanieczyszczeń.

 

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

 

Opatentowana membrana C-MEM

Membrana składa się z bardzo wielu pustych w środku włókien. W ściankach włókien znajdują się otwory o średnicy około 0,02 μm, dzięki czemu zatrzymują one większość zanieczyszczeń, a także wirusów i bakterii. Wiązki włókien są osłonięte przez kartridż, dzięki czemu są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki hydrofilowym właściwościom membrany jest w pełni skuteczna już od pierwszego kontaktu z wodą, a okresowe wysychanie nie powoduje jej uszkodzenia. Żywotność membrany określa się na około 10 lat.

 

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

 

Dmuchawa

Dmuchawa dostarcza powietrze do reaktora, zasilając mikroorganizmy tlenowe i powodując odrywanie zanieczyszczeń z membrany. Odzyskana woda jest pompowana do spłuczek, pralek, pisuarów, systemów podlewania zieleni itp. przez centralę – urządzenie pompowe zgodne z normą PN-EN 1717.

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

Stacja membranowa i sterownik

Umieszczona w jednym ze zbiorników stacja membranowa stanowi stelaż dla membran oraz pomp filtrującej i płuczącej. Do stacji podłącza się przewód z powietrzem z dmuchawy. Nad pompami znajduje się zbiorniczek przeponowy gromadzący zapas wody oczyszczonej wykorzystywanej do płukania membran. Do pojedynczej stacji membranowej można podłączyć do 6 membran. Każda stacja membranowa jest wyposażona w sterownik kontrolujący pracę pomp i dmuchawy.