Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
O obiekcie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi od 2015 roku posiada nowoczesny biurowiec spełniający wysokie standardy ekologiczne. Był to pierwszy budynek tego typu w mieście. Za budowę obiektu przy ul. Dubois 118 była odpowiedzialna Skanska. Projekt architektoniczny opracował zespół Kontrapunkt pod kierownictwem arch. Katarzyny Florek.
W ramach inwestycji wybudowano czterokondygnacyjny budynek biurowy z funkcją edukacyjną łączącego cechy współczesnego miejsca pracy oraz strefy propagowania nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. Obiekt został zaprojektowany w standardzie niskoenergetycznym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wyposażenie w instalację solarną, instalację dolnego źródła ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz gruntowo-powietrzny wymiennik ciepła pozwala na niemalże całkowite ograniczenie poboru energii elektrycznej czy cieplnej z zewnętrznych źródeł.
Woda deszczowa w WFOŚiGW w Łodzi
Woda deszczowa z dachu budynku trafia do filtra gdzie jest oczyszczana z większych zanieczyszczeń tj. piasek, gałązki, liście itp. Następnie jest gromadzona w zbiorniku betonowym o pojemności około 200 m3. Zebrana deszczówka służy do podlewania terenów zielonych wokół budynku. Obiekt został jako pierwszy w Polsce wyposażony w centralę deszczową typu X-Press 50. Sterownik urządzenia znajduje się na konsoli w pomieszczeniu kotłowni, natomiast pompy zasilające system podlewania zieleni znajdują się w studni betonowej. W razie braku wody deszczowej system jest zasilany awaryjnie wodą wodociągową. Centrala monitoruje poziom ciśnienia w instalacji i w przypadku otwarcia elektrozaworów przed zraszaczami uruchamia jedną lub dwie pompy, w zależności od aktualnego zużycia wody.
Poniżej schemat rozwiązania z centralą typu X-Press 50