Dom pod Jelenią Górą – deszczówka do picia

Dom pod Jelenią Górą – deszczówka do picia

W małej miejscowości nieopodal Jeleniej Góry, powstał niemalże samowystarczalny dom jednorodzinny o zerowym bilansie energetycznym a także niezależny od zasilania wodą z wodociągów. Niemalże, ponieważ energia elektryczna pochodzi z paneli fotowoltaicznych a woda do picia jest wytwarzana z deszczówki.

Woda deszczowa zbierana z dachu o powierzchni blisko 300 m2 jest oczyszczana na filtrze wstępnym typu Maxi Plus i trafia do zbiornika Neo 5000 litrów wyposażonego w uspokojony wlew. Następnie wodę deszczową oczyszcza i tłoczy do kolejnego zbiornika system Aqualoop (membrana ultrafiltracyjna). Wodę ze zbiornika „czystego” zasysa pompa sterowana falownikiem – DG PED 3 marki Pedrollo. Wewnątrz budynku woda przechodzi ostateczny proces uzdatniania poprzez podniesienie jej pH do neutralnego oraz stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie sterylizację promieniowaniem UV.

Rozwiązanie zostało zmodyfikowane, aby odpowiadało potrzebom użytkownika. We współpracy z użytkownikiem opracowany został system pomiaru poziomu wody w obu zbiornikach informujący o wysokości słupa wody w cm. Dzięki temu użytkownik może w porę zamówić dostawę wody z wodociągu (ponieważ nie jest podłączony do sieci wodociągowej). System pomiaru realizowany jest przez niezależne urządzenie w pełni kompatybilne z podstawowym sterownikiem Aqualoop. Można było dzięki temu zmniejszyć ilość czujników wewnątrz zbiorników, jednocześnie zwiększając ilość pozyskiwanych danych.

Jest to pilotażowy projekt tego typu w Polsce. Pojemność zbiorników  dobrano w taki sposób, aby nawet przy 21 dniach bez opadów nie zabrakło wody. W przypadku dłuższych okresów bezopadowych zbiorniki można zasilić wodą dowiezioną tzw. beczkowozem.

Zadaj pytanie

Pozostaw nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą! Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.