Systemy wody szarej AQUALOOP

Chcesz oszczędzać na wodzie pitnej, dbać o środowisko i jednocześnie zmniejszyć koszty związane z eksploatacją Twojego budynku? System wody szarej AQUALOOP to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Oto kilka najważniejszych korzyści, jakie daje oferowany system:

  • Oszczędność pieniędzy poprzez obniżenie rachunków za wodę i ścieki dzięki ponownemu wykorzystaniu wody w budynku na cele spłukiwania toalet, podlewania czy sprzątania oraz większa niezależność od dostawcy wody pitnej
  • Ochrona lokalnych zasobów wody pitnej i środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zużycia wody pitnej i odprowadzanych ścieków.
  • Wzrost wartości budynku i wyższa ocena podczas procedury certyfikacji budynków (LEED, BREEAM itp.). Poprawa wizerunku firmy oraz przyciągnięcie nowych klientów i inwestorów.
  • Łatwy montaż i uruchomienie oraz mała powierzchnia zabudowy dzięki wstępnie zmontowanym rozwiązaniom pakietowym.
  • Dostosowanie rozwiązania do potrzeb klienta i specyfiki budynku pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał odzysku wody.
  • Automatyczna praca i stały monitoring systemu za pomocą sterownika I-Connect ze zintegrowanym dotykowym wyświetlaczem. Pozwala na pełną kontrolę nad działaniem systemu oczyszczania zarówno na miejscu, jak i zdalnie.
  • Wysoka jakość i bezpieczeństwo uzdatnionej wody potwierdzone certyfikatem NSF 350:2014 Klasa C.

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już dziś, a nasi specjaliści pomogą w doborze systemu dostosowanego do Twoich potrzeb.

Opis i zasada działania systemu

System wody szarej AQUALOOP składa się z prefabrykowanych, wzmocnionych zbiorników wewnętrznych, filtra wstępnego, stacji membranowych z membranami ultrafiltracyjnymi, zestawu napowietrzania, sterownika oraz pozostałych elementów koniecznych do niezawodnej pracy.

Oczyszczanie wody szarej opiera się na procesach fizycznego i biologicznego oczyszczania. Woda szara pochodząca z pryszniców, wanien, umywalek czy pralek zanim trafi do bioreaktora poddawana jest wstępnej filtracji na filtrze PURAIN. Następnie w bioreaktorze przy udziale złoża fluidalnego i napowietrzania zachodzi proces biologicznego rozkładu zanieczyszczeń. Bioreaktor zawiera również stację membranową z membranami ultrafiltracyjnymi, które filtrują wodę szarą do zbiornika wody czystej. Średnia wielkość porów stosowanych membran ultrafiltracyjnych wynosi 0,02 µm. Pozwala to na usunięcie z wody cząstek stałych oraz bakterii i wirusów. System można dodatkowo zabezpieczyć stosując dezynfekcję za pomocą lamp UV lub chlorowanie. Tak uzdatniona woda jest kierowana do odpowiednich odbiorników za pomocą centrali pompowej.

Systemy o wydajności ≥ 5400 l/d wyposażone w sterowniki AQUALOOP I-Connect oprócz automatycznej pracy i monitoringu systemu umożliwiają automatyczne czyszczenie chemiczne (CIP) wkładów membranowych zgodnie z założonym harmonogramem. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wydajności procesu filtracji oraz wydłużenie żywotności urządzeń. Proces czyszczenia membran oparty jest na czyszczeniu podchlorynem sodu (usuwanie biofilmu) oraz kwasem cytrynowym (usuwanie kamienia) w niskich stężeniach.

System wody szarej AQUALOOP 5400 l/d

Źródło: INTEWA GmbH, http://www.INTEWA.com

Główne elementy systemu wody szarej

1. Filtr PURAIN 6. Dyfuzor rurowy
2. Bioreaktor 7. Dmuchawa powietrza procesowego
3. Stacja membranowa AQUALOOP 8. Dmuchawa stacji membranowej
4. Zbiornik wody czystej 9. Pompa osadowa
5. Sterownik AQUALOOP I-Connect 10. Stacja dozowania CIP do AQUALOOP

Filtr PURAIN

Wysokowydajny, samoczyszczący filtr ze zintegrowanym skimmerem przeznaczony do montażu wewnątrz bioreaktora. Wyposażony w dyszę płuczącą do automatycznego czyszczenia.

Bioreaktor i zbiornik wody czystej

Ze względu na prostopadłościenny kształt nie wymagają dużej powierzchni do montażu. Zbiorniki posiadają wzmocnienie ze stali ocynkowanej, dzięki czemu są niezwykle stabilne. Czarny kolor zbiorników zapobiega przenikaniu światła, a tym samym rozwoju glonów.

Stacja membranowa AQUALOOP

Stacja membranowa posiada zintegrowaną pompę filtracyjną, pompę płukania wstecznego, zbiornik płukania wstecznego oraz przyłącza do podłączenia dmuchawy oraz membran ultrafiltracyjnych. Systemy o wydajności 5400 l/d zawierają jedną stację membranową wyposażoną w 6 membran.

Sterownik I-Connect

Sterownik I-Connect posiada zintegrowany dotykowy wyświetlacz. Umożliwia monitoring urządzeń takich jak dmuchawy, pompy filtracji i płukania, pompy osadowe, zawór wody serwisowej do czyszczenia filtra PURAIN, sondy poziomu czy zestawu dozowania CIP. Dzięki opcjonalnej licencji I-Connect użytkownicy mogą otrzymać dostęp do podglądu i ustawień parametrów za pośrednictwem aplikacji internetowej lub mobilnej.

Automatyczna stacja dozowania CIP

Umożliwia przeprowadzenie w pełni automatycznego czyszczenia chemicznego membran, sterowanego poprzez I-Connect. Czyszczenie przeprowadzanie jest zgodnie z ustawionym harmonogramem, np. co 2 tygodnie. Proces obejmuje dwustopniowe czyszczenie: czyszczenie kwasem cytrynowym oraz podchlorynem.

Dyfuzor rurowy

Dyfuzor rurowy przeznaczony do napowietrzania drobnopęcherzykowego, w celu zapewnienia najskuteczniejszego prowadzenia procesu biologicznego rozkładu.

Dmuchawy powietrza procesowego i dla stacji membranowej

Dmuchawy w systemie wody szarej AQUALOOP pełnią funkcję:

  • czyszczenia włókien membranowych wewnątrz obudowy membrany,
  • dostarczania tleny do procesów biologicznego rozkładu,
  • oczyszczania nośników złoża fluidalnego (kształtek).

Pompa osadowa

Pompa przeznaczona do automatycznego usuwania osadu z bioreaktora. Uruchamiana zgodnie z ustawionym harmonogramem.