Zbiorniki podziemne na wodę pitną
Po kilkunastu wpisach dotyczących zagospodarowania wody deszczowej nadszedł czas na ten traktujący o zbiornikach podziemnych do wody pitnej. W większości przypadków pod względem kształtu oraz możliwości posadowienia w danych warunkach są odpowiednikami zbiorników na deszczówkę. Jednak z uwagi na magazynowanie w nich wody pitnej muszą spełniać określone, rygorystyczne wymagania. Są one spełnione przez zbiorniki na wodę pitną znajdujące się w asortymencie MPI.
Nasza oferta cechuje się szerokim zakresem asortymentu, zarówno pod względem ilości dostępnych modeli, jak i pojemności. Seria EcoLine składa się z dwóch modeli, tj. zbiorniki cylindryczne oraz pionowe. W porównaniu do EcoLine na deszczówkę są one w kolorze białym. Model cylindryczny charakteryzuje się pięcioma wariantami pojemnościowymi (1 700, 2 200, 2 600, 3 400, 4 500 oraz 5 500 litrów). Z kolei pionowy EcoLine posiada cztery pojemności w swym typoszeregu, tj. 1 150, 1 550, 2 050 i 3 000 litrów. Zbiornik wyposażony jest w szczelną pokrywę oraz rurę wznoszącą z pokrywą. W przypadku głębszego posadowienia i/lub w niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych należy wykonać obsypkę z chudego betonu (zgodnie z instrukcją montażu). Są to zbiorniki produkowane w Polsce.
Fot. 1. Zbiornik EcoLine II na wodę pitną (cylindryczny)
Posiadamy również dostępne zbiorniki w nieco większych pojemnościach. Są to zbiorniki cylindryczne BlackLine (7 600 i 10 000 litrów). Cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Mogą być posadowione w niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych oraz pod terenami, na których odbywa się ruch samochodów osobowych oraz ciężarowych (warunki montażu przedstawione są w odpowiedniej instrukcji). Dodatkowym autem zbiorników BlackLine jest możliwość przykrycia go gruntem o miąższości 2 m (od poziomu terenu do grzbietu zbiornika). Zbiornik posiada szczelną pokrywę. Dodatkowo należy dokupić elementy wznoszące, umożliwiające daną głębokość posadowienia.
Fot. 2. Zbiornik BlackLine na wodę pitną
Ostatnią serią zbiorników na wodę pitną dostępnych w naszej ofercie jest RoDrink. Cechuje je szeroki zakres dużych pojemności. Rozpoczynają się one od 12 000, a kończą na 50 000 litrów. Uzbrojone są oczywiście w szczelną pokrywę. Dodatkowe elementy wznoszące są dostępne oddzielnie. Od pojemności 20 000 l posiadają dwa włazy rewizyjne. Co warto podkreślić transport nawet największej dostępnej pojemności RoDrink’a nie jest traktowany jako ponadgabarytowy co wpływa na koszty transportu. Warunki instalacji są określane dla każdego przypadku indywidualnie.
Fot. 3. Zbiorniki RoDrink
Po przedstawieniu asortymentu, czas przyjrzeć się wymaganiom jakie stawiane są zbiornikom na wodę pitną. Jednym z podstawowym jest atest wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Jest to dokument stwierdzający, że w danym produkcie (zbiorniku) może być przechowywana woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Znajduje się tam również adnotacja nakazująca umycie/zdezynfekowanie i staranne przepłukanie wodą przed użyciem. Wszystkie powyżej opisane zbiorniki posiadają aktualny atest.
Zbiorniki na wodę pitną muszą charakteryzować się 100% szczelnością. Z tego względu w procesie produkcji nie są wykonywane otwory jak w przypadku zbiorników na deszczówkę. Dodatkowo posiadają szczelną pokrywę, co stanowi zabezpieczenie przed dostaniem się do środka czegoś niepożądanego. Z uwagi na montaż w gruncie, należy doposażyć zbiornik w elementy wznoszące oraz pokrywę znajdującą się na powierzchni terenu.
Fot. 4. Pokrywa szczelna
Z uwagi na brak otworów montażowych w naszej ofercie znajduje się wykonanie króćców wspawanych. Ich średnice oraz lokalizacje są każdorazowo konsultowane z zamawiającym i dobierane w optymalny sposób. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę charakterystykę instalacji, w której zbiornik będzie instalowany. Bardzo istotnym elementem doboru lokalizacji króćców jest weryfikacja ich możliwości realnego wykonania w danym zbiorniku. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala na zaprojektowanie najbardziej optymalnej wielkości oraz lokalizacji króćców oraz dostosowanie ich do potrzeb danego klienta.
Fot. 5. Przykładowe realizacje króćców w zbiornikach wody pitnej
Bardzo istotną kwestią przy montażu podziemnego zbiornika na wodę pitną jest głębokość przemarzania gruntu. Jest to odległość od powierzchni terenu do głębokości, do której sięga temperatura poniżej 0°C. Jej wartość zależy od położenia geograficznego. Polska została podzielona na 4 strefy przemarzania o różnej głębokości (hz = 0,8 ÷ 1,4 m). Strefy zostały przedstawione w normie PN-81/B-03020, która aktualnie została zastąpiona przez normę europejską – Eurokod 7. Jednak zasięg poszczególnych stref nie uległ do tej pory zmianie. Poniżej przedstawione zostały cztery strefy wraz z miejscowościami „granicznymi”
Ryc. 1. Mapa stref przemarzania gruntów (www.budujemydom.pl)
W trakcie montażu zbiornika na wodę pitną należy tak zaplanować jego przykrycie, aby była to wartość głębokości przemarzania dla danej strefy zwiększona o 40 cm (jak dla wodociągów o średnicy rurociągu mniejszej niż 1000 mm). Wartości przedstawione w normie zostały opracowane dla gruntów spoistych. Z tego względu coraz częściej pojawiają się głosy o potrzebie wyznaczenia stref na nowo z uwzględnieniem wszystkich czynników mających wpływ na głębokość przemarzania. Zaliczamy do nich następujące czynniki:
- klimatyczne (temperatura powietrza, pokrywa śnieżna, opady deszczu),
- gruntowe (rodzaj i stan gruntu, układ warstw, zawartość wody),
- morfologiczne (lokalne uwarunkowania terenu, np.: dolina rzeczna, wzniesienie, itp.),
- ekspozycja terenu (stok, osłonięty, odsłonięty),
- zagospodarowanie terenu (obszar miejski, wiejski, rodzaj użytkowania terenu).
Jeśli tylko coś zmieni się w tej kwestii na pewno uzupełnimy naszą wiedzę w tym zakresie oraz będziemy stosować w praktyce. Aktualnie korzystamy z obowiązujących wartości.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer13877/public_html/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405