Zestaw domowo-ogrodowy STANDARD
Ryc. 1. Zestaw domowo-ogrodowy STANDARD na przykładzie zbiornika EcoLine II
Po serii zestawów ogrodowych nadeszła pora na zestaw domowo-ogrodowy STANDARD. Jak sama nazwa wskazuje jest to podstawowy zestaw do magazynowania i wykorzystania wody deszczowej na cele domowe (spłukiwanie toalet, pranie), ogrodowe oraz porządkowe. Pompę zatapialną w zbiorniku zastąpiono centralą deszczową znajdującą się wewnątrz budynku. Zmianie uległ również sposób oczyszczania deszczówki. Wynika to z faktu wykorzystania jej również w instalacji wewnętrznej budynku, a nie tylko w ogrodzie. Zamiast filtra koszowego położonego w zbiorniku, zestaw domowo-ogrodowy wyposażono w filtr ziemny Maxi, który zlokalizowany jest pomiędzy budynkiem, a zbiornikiem. Użycie wody deszczowej zarówno w budynku i ogrodzie ma pozytywny wpływ dla środowiska oraz naszej kieszeni. W związku z większym wykorzystaniem deszczówki, zasoby wodne są mniej eksploatowane. Ma to szczególne znaczenie przy malejącej ilości dostępnej wody słodkiej. Redukcji ulegną również opłaty za wodę wodociągową, ponieważ około 50% dziennego zapotrzebowania na wodę wodociągową zostanie zastąpione wodą deszczową (pranie, spłukiwanie toalet, podlewanie ogrodu, mycie samochodu). Co warto podkreślić, niektóre miasta jak Białystok, Gdańsk, Kraków, Leszno, Sopot czy Wrocław posiadają programy dofinansowań inwestycji dot. zagospodarowania wody deszczowej.
Podobnie jak w przypadku zestawów ogrodowych, również w zestawach domowo-ogrodowych dostępne są cztery modele zbiorników o różnych pojemnościach i możliwościach zastosowania w danych warunkach:
• EcoLine II (1 700 – 5 500 l) – najtańszy model, zbiornik cylindryczny, możliwość posadowienia w korzystnych warunkach gruntowo-wodnych (brak wysokiego poziomu wód gruntowych oraz gruntów nieprzepuszczalnych).
• BlueLine II (2 600 – 10 000 l) – zbiornik cylindryczny może być posadowiony w wodach gruntowych do 1/3 swojej wysokości, a także może być obciążany zarówno ruchem samochodów osobowych, jak i ciężarowych.
Ryc. 3. Zbiornik BlueLine II
• F-Line (1 500 – 7 500 l) – jeden z dwóch dostępnych modeli zbiorników płaskich, może być posadowiony w gruntach nieprzepuszczalnych (spoistych – tj. gliny, pyły, iły) i wodach gruntowych oraz poddawany najazdem ruchem samochodów osobowym.
Ryc. 4. Zbiornik F-Line
• NEO (1 500 – 10 000 l) – zbiornik płaski, który charakteryzuje się najszerszą możliwością zastosowania, ponieważ może być poddawany obciążeniom ruchem osobowym i ciężarowym oraz posadowiony w gruntach nieprzepuszczalnych oraz gruntach spoistych.
Należy pamiętać, iż dokładne informacje dotyczące montażu i użytkowania danego zbiorniki w konkretnych warunkach gruntowo-wodnych zostały zawarte w ich instrukcji montażu.
Zbiorniki BlueLine II, F-Line oraz NEO posiadają akcesoria, które można zastosować tylko w przypadku tych zbiorników. Są to następujące elementy: pokrywa TopCover, rura wznosząca VS60 oraz uszczelka DN600. Pokrywa TopCover przeznaczona jest pod ruch pieszy (obciążenie do 150 kg).
Ryc. 6. Rura wznosząca VS60 oraz pokrywa TopCover
Jak już wspomniano we wstępie w zestawach domowo-ogrodowych pompę zatapialną zastąpiono centralą deszczową Aquamatic Domestic S PLUS, która bardzo dobrze sprawdza się w domach jedno- i dwurodzinnych. Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie wody deszczowej zarówno w domu, jak i ogrodzie. Jest ona łatwa w montażu, zarówno na ścianie lub podłodze, a także cechuje się cichą pracą. Jej niebywałą zaletą jest fakt, iż w przypadku braku deszczówki, centrala automatycznie przełączy się na prace z wodą wodociągową, która jest dostarczana do podręcznego zbiornika za pomocą zaworu pływakowego, zgodnie z normą PN-EN 1717. Centrala wyposażona jest w zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem, jak również możliwość jej wyłączenia, gdy osiągnięte zostanie odpowiednie ciśnienie w instalacji.
Ryc. 7. Centrala deszczowa Aquamatic Domestic S PLUS
Kolejną nowością jest filtr Maxi, który jest podziemnym filtrem zewnętrznym. Pełni on podobną funkcję jak filtr koszowy. Ma za zadanie wyłapywanie zanieczyszczeń spływających wraz z deszczówką, aby do zbiornika dostawała się woda po pierwszym oczyszczeniu. Niewątpliwą zaletą filtra Maxi jest jego położenie poza zbiornikiem. Ułatwia to prace konserwacyjne. Czyszczenie filtra polega na otwarciu pokrywy oraz wyciągnięciu kosza za zamocowaną do niego rączkę oraz opróżnienie go z zanieczyszczeń. Do filtra dołączona jest również rura przedłużająca. Jej zastosowanie pozwala na głębsze posadowienie filtra.
Ryc. 8. Filtr Maxi wraz z przedłużką
Kolejnym elementem wyposażenia tego zestawu jest znany już z zestawu ogrodowego PREMIUM pływający pobór wody, który został wyposażony również w filtr siatkowy, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed dostaniem się zanieczyszczeń do instalacji w domu. Kosz ssawny pływającego poboru znajduje się od około 15 do około 20 centymetrów poniżej zwierciadła wody w zbiorniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu pobierana jest najczystsza woda ze zbiornika, pozbawiona cząstek unoszących się na powierzchni lustra wody oraz osadu znajdującego się na dnie.
Ryc. 9. Pływający pobór wody
Ostatnim elementem zestawu domowo-ogrodowego STANDARD jest przejście szczelne. Jest to mały, ale niezwykle istotny element montowany w rurze technicznej DN110. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie przez ścianę rurociągu oraz okablowania w warunkach pełnej szczelności. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabezpieczamy zarówno cały system wykorzystujący wodę deszczową oraz ścianę budynku.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer13877/public_html/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405