Woda opadowa jako naturalny nawóz ?

Czym jest deszcz?
Jest to w głównej mierze woda która powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej w atmosferze a następnie spadająca na ziemię w postaci deszczu. Jej skład zależny jest przede wszystkim od warunków panujących na obszarze oddziaływania. Ze względu na zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla pH wody opadowej oscyluje w granicach od 6 do 7.
Dlaczego podlewać ogród deszczówką?
Woda pochodząca z opadów atmosferycznych jest miękka, zawiera w sobie niewielką ilość jonów magnezu i wapnia, jest roztworem słabych kwasów, przede wszystkim węglowego, który wchodzi w skład atmosfery i jest zbierany w trakcie trwania deszczu. Świetnie nadaje się do podlewania wszystkich roślin, również tych kwasolubnych jak np. azalie, wrzosy czy borówki. Ponadto deszczówka jest bogata w substancje odżywcze, nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie dostępnej w sieci wodociągowej. Szkodliwe związki zawarte w kranówce to chlor oraz fluor które są niezbędne na stacjach uzdatniających przy dezynfekcji wody. Są stosowane do usuwania bakterii, grzybów czy innych organizmów żywych. Powodują one że woda jest słabiej przyswajalna przez niektóre gatunki zieleni oraz może doprowadzić do uszkodzenia ich tkanek. Deszczówka, w przeciwieństwie do wody kranowej, nie pozostawia na roślinach i glebie charakterystycznego białego nalotu – osadów wapnia, magnezu i innych substancji rozpuszczonych w twardej wodzie. Kolejną niepodważalną zaletą wody deszczowej jest jej temperatura, równa z temperaturą otoczenia oraz wysoki stopień jej aeracji (napowietrzenia). Korzystając z wody kranowej do podlewania roślin po nalaniu do konewki zaleca się odczekać jakiś czas aby pozwolić ulotnić się związkom chloru, podczas gdy z wody deszczowej możemy korzystać wręcz natychmiastowo.

Podlewanie roślin wodą opadową jest nie tylko korzystne ale również ekonomiczne. W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu w oparciu o wody podziemne, a wyraźnie spada pobór wód z ujęć powierzchniowych. Pomimo stale zmniejszającego się zużycia wody, nadal jest ono wysokie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Woda dostarczana do polskich domów musi spełniać określone wymagania odnośnie jakości.
Nie tylko na tym kończą się zalety tzw. deszczówki, idealnie bowiem nadaje się ona również do… prania! Pozwalając na stosowanie mniejszych ilości detergentów, po takim zabiegu pranie jest delikatniejsze w dotyku oraz bardziej aksamitne ale o tym trochę więcej w kolejnych wpisach.
https://www.zielonyogrodek.pl/deszczowka-idealna-woda-do-podlewania-roslin
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer13877/public_html/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Tomasz K.
–2 lata temu
Ciekawe i interesujące informacje.